Aktualności

Rozpłochowski: O tej zbrodni nie wolno zapomnieć

Ani 13 grudnia 1981 roku, ani 16 grudnia 1981 nie mogą zostać zapomniane. Stan wojenny miał na celu złamanie powszechnej w narodzie solidarności na szczeblu ogólnopolskim. Pacyfikacja w kopalni „Wujek” miała na celu też pokazanie, że wszelki opór w stanie wojennym będzie złamany. I to się komunistom nie udało. Nie złamano oporu wobec dyktatury Kiszczaka i Jaruzelskiego – mówi portalowi DoRzeczy.pl Andrzej Rozpłochowski, legendarny działacz Solidarności z lat 80., lider strajku w Hucie Katowice w sierpniu 1980 roku, jeden z twórców i liderów śląskiej Solidarności.

Czytaj cały artykuł: https://dorzeczy.pl/kraj/165206/rozplochowski-o-tej-zbrodni-nie-wolno-zapomniec.html

Rozpłochowski: Nie bójmy się rozliczać ludzi PRL-u. Komunizm w Polsce nie miał swojej Norymbergi

„Dzisiejsze środowiska komunistyczne mają za nic wszystkie nasze świętości, więc im na tym nie zależy. Oni mają swoje cele: siać anarchię, chaos w naszym państwie. To jest owocem tego, że okres PRL-u, że zbrodniarze odpowiedzialni za zamordowanie górników „Wujka”, za cały stan wojenny, cały ten aparat, zorganizowany związek przestępczy o charakterze zbrojnym i w ogóle komunizm, nie miał swojej Norymbergi, czyli nie miał swojego procesu prawnego i karnego, nie tylko opisów historycznych, ale konkretnego procesu, w którym zostaliby osądzeni najważniejsi komuniści i sam komunizm jako taki” - mówi portalowi wPolityce.pl Andrzej Rozpłochowski, legenda śląskiej „Solidarności”.

Cały wywiad: https://wpolityce.pl/polityka/531153-wywiad-rozplochowski-nie-bojmy-sie-rozliczac-ludzi-prl-u

Zamiast informacji propaganda

Podobnie jak wielu Polakom, w tym znanym politykom, publicystom, farmaceutom, czy lekarzom sytuacja związana z państwowym planem szczepień ludzi na Covid-19 również mi bardzo się nie podoba.Zamiast wyczerpującej medialnie i na piśmie informacji oraz szerokich wyjaśnień, mamy do czynienia z operującą niepełną prawdą propagandą ludzi aparatu państwa, która ignoruje szacunek i uczciwość należne każdemu, kto ewentualnie ma się zaszczepić. Np. kilka dni temu telewizje poinformowały, że zaczęły się pierwsze szczepienia w Wielkiej Brytanii, ale nie poinformowały, że istnieje tam powszechnie dostępna specjalna ulotka koncernu Pfizer, która wyjaśnia i informuje o wielu ważnych rzeczach. Np. to, że ów producent szczepionek sprzedaje je państwom pod warunkiem, że godzą się one na brak jego odpowiedzialności za wszystko, co związane jest z działaniem tej szczepionki. Dalej, że nie przeszły one żadnych szerokich badań klinicznych, a także jest pewna informacja, jakie grupy ludzi i dlaczego temu szczepieniu poddać się nie powinny. Dużo szczegółowiej przedstawił to w swoich uwagach dla MZ red. Maciej Pawlicki. Gdzie jest podobna ulotka w języku polskim w Polsce dostępna już teraz w każdym miejscu i omawiana w telewizjach? Stawia ważne pytania Prezes Stowarzyszenia Katolickich Farmaceutów Polskich, mając na myśli m. in. niezbadane reakcje szczepionki z zażywanymi lekami przez osoby starsze, czy też zachowanie się organizmu z osłabioną odpornością po wzięciu szczepionki.

Czytaj więcej

Rozpłochowski: Jaruzelski i Kiszczak uciekli. Żyjący muszą odpowiedzieć za swoje czyny

Dziś przed nami stoi bardzo ważne zadanie. Aby tym tropem związku przestępczego o charakterze zbrojnym wziąć się za kompleksowe rozliczenie wszystkich realizatorów stanu wojennego na decyzyjnych stanowiskach - mówił dziś w programie TVP Info "Minęła 20" działacz opozycji z czasów PRL Andrzej Rozpłochowski.

Czytaj cały artykuł: https://niezalezna.pl/369646-rozplochowski-jaruzelski-i-kiszczak-uciekli-zyjacy-musza-odpowiedziec-za-swoje-czyny

Odznaczeni 2020

W marcu 2020 r. jako Prezes naszego Stowarzyszenia i w jego imieniu oraz dzięki pomocy kilku dalszych osób przygotowałem i przekazałem do Kancelarii Prezydenta RP 51 wniosków na odznaczenie Krzyżami Orderu Odrodzenia Polski różnej kategorii grupy osób z terenu naszego regionu zasłużonych w walce z komunizmem o niepodległy byt państwa polskiego na 40 Lecie narodzin NSZZ "Solidarność".

Czytaj więcej

Jeden z Jedenastu

Od stycznia 2020r. w placówkach IPN na terenie całego kraju jest dostępna kolejna książka Andrzeja Rozpłochowskiego "Jeden z Jedenastu". Została ona wydana przez Dział Wydawnictw centrali Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie. Są to wspomnienia autora z okresu jego internowania i tymczasowego aresztowania w latach 1982 - 1984.

Raport w sprawie Kopca Solidarności

Pandemia covid-19 w Polsce zatrzymała normalny bieg wielu spraw i dotychczasowe życie. Tak stało się również z projektem Kopca Solidarności. Do czasu wejścia w życie spowodowanych epidemią restrykcji, czyli do marca 2020r. jako koordynator projektu prowadziłem intensywne działania i spotkania wstępnie przekuwające ideę Kopca w czyn. Celem minimum na ten rok miał być oficjalny wybór miejsca na Kopiec, zaprezentowanie jego idei oraz przeprowadzenie pierwszych niezbędnych spotkań i rozmów. Nadto, jako krok wstępny było uzyskanie zrozumienia, iż ze względu na różne dzisiejsze uwarunkowania, zwłaszcza czasochłonne, skomplikowane i kosztowne prace inżynierskie, nie wchodzi w grę sypanie dużego kopca od podstaw na określonym obszarze, ale wybranie na ten cel odpowiedniej hałdy górniczej, poddanej tylko pracom adaptacyjnym. Mając na względzie atrakcyjność miejsca oraz dogodne rozwiązania komunikacyjne, wybór padł na nieczynną hałdę Kopalni „Bolesław Śmiały” w Łaziskach Górnych, 20 km od Katowic. W tej mierze odbyłem spotkania z Dyrektorem Kopalni, panem Grzegorzem Conradem oraz Przewodniczącym KZ NSZZ „Solidarność” tej Kopalni, Panem Bogdanem Syposzem.

Czytaj więcej