Aktualności

Honorowy Komitet Poparcia Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich

Ponad 20 osób zebrało się dzisiaj przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach, żeby wyrazić swoje poparcie dla kandydatury ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy. Komitet składał się z m.in. reprezentantów okręgu wyborczego nr 31 obejmującego obszar Katowic, Chorzowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Świętochłowic i Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
Komitet zawiązał się spontanicznie.

„Swoim świadectwem obecności w komitecie, także świadectwem własnej posługi i doświadczeń życiowych, chcieliśmy bardzo gorąco wspierać tę kandydaturę” – mówił prof. Jan Wojtyła, do zebranych. Podkreślał, że kandydat na prezydenta powinien być wiarygodny i kompetentny. „Powinien być wiarygodny i kompetentny nie według deklaracji składanych, bo tutaj mamy pewną inflację w tej materii, tylko wobec czynów, które świadczą o wiarygodności i kompetencji” – mówił prof. Wojtyła.

Oprócz działaczy samorządowych, ludzi nauki, związkowców, pojawili się działacze PiS jak np. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, szef struktur partii w regionie Wojciech Szarama czy minister środowiska Michał Woś. W komitecie znajduje się też m.in. marszałek Jakub Chełstowski czy Izabela Domagała, wicemarszałek regionu.

„Kto jak kto, ale pan prezydent Andrzej Duda ostatnimi pięciu lat pokazał, że Śląsk jest tym ważnym miejscem w Polsce, że Śląsk jest tym miejscem, w którym dbamy o Polskę, które dba o tożsamość, o historię, którym lud Śląska przyczynia się do rozwoju polskiej gospodarki” – mówił Michał Woś, minister środowiska.

Poniżej członkowie Honorowego Komitetu:
– dr hab. Piotr Wróblewski, profesor Uniwersytetu Śląskiego
– dr inż. Jacek Nowak, geolog, pracownik naukowy Politechnika Śląska, radny Rady miasta Chorzów
– Daniel Beger, prezydent Świętochłowic
– Adam Trzebińczyk – wiceprezydent Świętochłowic
– Grzegorz Wacławek, prezes Węglokoks Kraj
– dr Piotr Buchwald, prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego
– Jakub Chełstowski, marszałek Województwa Śląskiego
– Tadeusz Smagacz, lider „Solidarności” w KWK Lenin w stanie wojennym
– Ryszard Skałecki, działacz podziemia w latach 80, internowany, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski
– Bogdan Siennicki, pracownik służby zdrowia, lekarz pediatra
– prof. dr hab. Jan Wojtyła
– prof. dr hab. Jerzy Warczewski
– prof. dr. hab. Grzegorz Opala
– prof. dr. hab. Julian Gembalski, pracownik naukowy Akademia Muzyczna w Katowicach
– dr hab. Marek Urbańczyk, pracownik naukowy Akademia Muzyczna Katowice, radny Rady Miasta Siemianowice Śląskie
– dr Zdzisław Janeczek, historyk
– dr Antoni Winiarski – fizyk, pracownik naukowy Uniwersytetu Śląskiego, Przewodniczący Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce
– Krystian Grzesica, burmistrz miasta Bieruń,
– Andrzej Herbut, Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bieruniu
– Grażyna Chomiuk – nauczuciel, Przewodnicząca Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ Solidarność pracowników oświaty w Mysłowicach
– Adam Kraśnicki, publicysta
– dr hab. Tomasz Papaj, pracownik naukowy Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Przewodniczący Rady Miasta Mysłowice,
– dr inż. Henryk Aleksa, górnik
– Józef Kowalczyk, przewodniczący Solidarności Kopalni Halemba,
– Zbigniew Bujałkowski, nauczyciel, przewodniczący Solidarności nauczycieli w Rudzie Śląskiej

Fot. Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach, 22.06 godz. 11.00

Za: Info Katowice 22-06-2020, https://www.infokatowice.pl/2020/06/22/w-katowicach-zaprezentowali-honorowy-komitet-poparcia-andrzeja-dudy-w-wyborach-prezydenckich/

Nie dopuścić do przedawnienia zbrodni komunistycznych

Grajmy larum! "Za dwa miesiące nie będzie już można ścigać i sądzić żadnego komunistycznego oprawcy". Grajmy je najmocniej jak możemy, na cały kraj, bo sprawa ma wartość racji stanu, a wokół niej mamy ciszę jak na cmentarzu! Według moich informacji z zapisu art. 4 ust. 1a Ustawy o IPN wynika, że z dniem 1 sierpnia 2020r., a więc za 2 miesiące z kawałkiem… upłynie 30 letni okres przedawnienia dla wszelkich ubeckich zbrodni z PRL, za wyjątkiem zabójstwa.

Czytaj więcej

Oświadczenie - Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym

Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Represjonowanych w Stanie Wojennym, Częstochowa, 25.02.2020 r. 

Oświadczenie

1. Od ponad roku w rękach obozu rządzącego znajduje się przygotowany przez Radę ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej przy Szefie UDSKiOR najważniejszy z kilku, postulat, który ma znacząco podnieść poziom życia najbiedniejszych osób ze statusem działacza opozycji antykomunistycznej i/lub osoby represjonowanej z powodów politycznych. Chodzi o to, aby najniższe emerytury i renty osób ze statusem podnieść do poziomu średniej emerytury wypłacanej z ZUS tj. do wys. ponad 2 tys. zł. (niezależnie od posiadanego już miesięcznego waloryzowanego świadczenia w chwili obecnej 426 zł. netto, którego nie wlicza się do dochodu). Wśród innych postulatów Rady m.in. jest przyznanie 100% bezpłatnej ulgi na przejazdy kolejami na obszarze kraju.

Czytaj więcej

W 1945 nikt Polski nie wyzwalał

Temat ten od pewnego czasu jest bardzo gorący i na ekranach telewizorów trwa wymiana zdań między politykami, politologami i publicystami. Narrację z okresu PRL-u, że w roku 1945 Polska była rzekomo wyzwalana przez wojska sowieckie, dzisiaj kontynuują różne środowiska, począwszy od nigdy nie nierozliczonej postkomuny i to niezależnie od tego, czy chodzi o staruszków w rodzaju Leszka Millera, czy o młodszych towarzyszy, jak Włodzimierz Czarzasty, na całkiem młodych marksistach z różnych dzisiaj grupek nowej lewicy kończąc. Ale dotyczy to także wielu środowisk PO pracującej dla postkomuny usługowo, bo przecież tak naprawdę z drobnymi wyjątkami Platforma jest jej tworem. Na podobną nutę o wyzwalaniu Polski w roku 1945, śpiewa też niemało ludowców z przemalowanego komunistycznego ZSL-u. W polską rację stanu godzą także tezy nowopowstałej Konfederacji, że żołnierze amerykańscy w Polsce to rzekomo zdrada, choć wiadomo, że oni u nas są dlatego, że tego sami chcemy, aby wzmocnić siłę odstraszania Rosji od agresji na Polskę i całą wschodnią flankę NATO. To jest jedna strona politycznej barykady, która rzekomo w roku 1989 została pokonana. Po jej drugiej stronie stoją Polacy, dla których sowieci w roku 1945 wyzwolicielami nie byli, ale pewna część tych osób, kiedy się ich słucha, ma mniejsze lub większe problemy z jednoznacznym definiowaniem historycznej racji. Obserwuję to na ekranach jak wszyscy Polacy. Dlatego pozwolę sobie, jako jeden z liderów "Solidarności" w latach 80., na jasne ustawienie tego problemu.

Czytaj więcej

Oświadczenie o sędziach

My opozycjoniści lat osiemdziesiątych zrzeszeni w Stowarzyszeniu Porozumienie Katowickie 1980 i w Stowarzyszeniu Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego z zażenowaniem i oburzeniem obserwujemy poczynania „nadzwyczajnej kasty sędziowskiej” w naszej Ojczyźnie. Szkodzące Polsce w kraju i poza granicami zachowania aroganckiej i bezkarnej „Pełzającej sędziokracji” wymagają natychmiastowych działań Sejmu Rzeczypospolitej w celu ustanowienia takiego prawa, aby bezprawne zachowania sędziów rzekomo w obronie praworządności i ich niezawisłości, podlegały surowej ocenie i odpowiednim sankcjom prawnym.

Pobierz: Pełna treść oświadczenia

Co powinno cechować politykę Prawa i Sprawiedliwości

Na Konwencji Regionalnej partii w Katowicach 16 marca br. Prezes Jarosław Kaczyński stwierdził, że programem PiS-u jest zapewnienie Polakom europejskich warunków życia. Wspaniale, obok troski o bezpieczeństwo, jest to zadanie najważniejsze z ważnych dla rządu. W tym celu jednak uważam, że po zmniejszeniu dotacjami państwa obszarów największej biedy, podobną drogą nie można podnosić dochodów pozostałych Polaków.

Czytaj więcej