Gdy Polska była wielkim marzeniem - film z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego

GDY POLSKA BYŁA WIELKIM MARZENIEM - film dokumentalny Adama Turuli zrealizowany dla Muzeum Historii Polski pod kierunkiem Marka Stremeckiego z okazji setnej rocznicy I Powstania Śląskiego.

Ostatni świadkowie tamtych wydarzeń nie żyją już od wielu lat. Autor postanowił więc iść z kamerą śladem powstańczych rodzin by zarejestrować co pozostało w świadomości potomnych, jakie opowieści, historie, dokumenty i pamiątki.

Autor rozmawia z dziećmi i wnukami powstańców, którzy starają się przechowywać i pielęgnować pamięć Powstań Śląskich - walki o polski Śląsk dla Polaków ze Śląska. Wśród bohaterów filmu znaleźli się wybitni historycy: prof.Michał Lis (Instytut Śląski w Opolu), prof. Edward Długajczyk (Uniwersytet Śląski w Katowicach) i prof. Franciszek Marek (były rektor Uniwersytetu Opolskiego a jednocześnie syn i wnuk powstańców śląskich).

Gro wypowiedzi to przedstawiciele powstańczych rodzin - zarówno nazwiska powszechnie znane jak i zupełnie nie kojarzone z tymi wydarzeniami: Bronisław Korfanty, Konstanty Wony, Jan Rzymełka, Józef Skrzek, Ireneusz Dudek, bp Gerard Kusz, Alodia Romańczyk, Karol Gwoździewicz, Danuta Rzepecka, Jan Kocurek, Barbara Woźniok, Antoni Strzempa, Maciej Hamankiewicz, Bolesław Ciepiela, Andrzej Sas-Jaworski.

Film powstał dzięki pomocy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.