Andrzej Rozpłochowski odszedł na Wieczną Wartę

W trakcie strajków w 1980 roku Rozpłochowski stanął na czele protestu w Hucie Katowice, został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, następnie kierował regionalnymi organami powstającej „Solidarności”.

11 września 1980 r. podpisał w imieniu protestujących ze stroną rządową Porozumienie Katowickie. To właśnie w Dąbrowie Górniczej wynegocjowano postulat, że Porozumienia Gdańskie obowiązują na terenie całego kraju. Porozumienie Katowickie umożliwiło także tworzenie w Polsce niezależnego i scalonego ruchu związkowego.

Współtworzył krajowy Komitet Obrony Więzionych za Przekonania. Był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów w Gdańsku, następnie członkiem Komisji Krajowej NSZZ „S” i przewodniczącym miejskiej komisji koordynacyjnej w Dąbrowie Górniczej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego był internowany w Ośrodku Odosobnienia w Katowicach, następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. Został oskarżony o "próbę obalenia siłą ustroju PRL", był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów, W tym czasie spisywał dzienniki. Przedstawił w nich obraz życia codziennego więźnia politycznego PRL w latach osiemdziesiątych.

Na wolność wyszedł dopiero na mocy amnestii w 1984 r.

Współtworzył podziemną „Solidarność”, w 1985 roku wszedł do prezydium Polskiej Partii Niepodległościowej.

Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii "Solidarności", często zabierał głos w debacie publicznej.

W 2011 i 2013 r. ukazały się dwa tomy jego wspomnień pt. „Postawią Ci szubienicę …”.

 Bardzo osobisty charakter nadaje zapisom także obszerna Jego  korespondencja, opublikowana wiosną 2020 r. pod tytułem „Jeden z jedenastu. Wspomnienia z internowania i uwięzienia 1982–1984”.

13 grudnia 2010 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Rozpłochowskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zrezygnował z odznaczenia w 2012 r. w proteście przeciwko jego zdaniem niesprawiedliwym wyrokom dla autorów stanu wojennego. W 2015 r. został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Wolności i Solidarności, a dwa lata później Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Andrzej Rozpłochowski, wyróżniony kilka miesięcy temu tytułem Człowieka Roku 2020 "Tygodnika Solidarność"

Cześć Jego pamięci - żegnaj Przyjacielu.