Oświadczenie Stowarzyszeń Weteranów Opozycji Antykomunistycznej Śląska i Zagłębia

Oświadczenie Stowarzyszeń Weteranów Opozycji Antykomunistycznej Śląska i Zagłębia

Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego wraz ze Stowarzyszeniem Porozumienie Katowickie 1980 udzielają poparcia dla kandydatury prof. Sławomira Cenckiewicza na urząd Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Stowarzyszenia nasze, mając osobowość prawną, od lat aktywnie reprezentują liczne środowiska weteranów antykomunistycznej opozycji na Śląsku iw Zagłębiu Dąbrowskim. Stowarzyszenie Represjonowanych jest jednym z najstarszych w kraju i zrzesza największą ilości członków, Ma też własne zasługi w latach 90łych w trudnych staraniach o utworzenie instytutu. Ponieważ powoli kończy się obecna kadencja prezesa lPN, w różnych Środowiskach trwają rozważania, kto powinien kierować dalszą działalnością Instytutu w najlepiej pojętym interesie Narodu i Państwa Polskiego,

Istotną w tej mierze jest ocena dotychczasowego dorobku lPN oraz jego rola w obecnej sytuacji Politycznej w Rzeczypospolitej, jak i poza jej granicami. Jesteśmy świadomi dotychczasowego dorobku Instytutu, który osiągano w nieprzemijającej atmosferze obojętności, a nawet wrogości wielu ludzi i ich środowisk. Szczególne zasługi dotyczą np. poszukiwań i odnajdywania z nieznanych miejsc pochówku żołnierzy Niezłomnych, co po wielu latach pozwala na godne uhonorowanie ich bohaterskiego życia.

Istnieją bardzo ważne obszary polskiej historii, na których lPN nie ma dotąd prawie żadnych osiągnięć. W szczególności lPN nie prowadzi wystarczających badań historycznych o okresie lat 70., i 80., a także badań dot. wojskowych służb specjalnych i samego Ludowego Wojska Polskiego. A przecież tamte wydarzenia i ich uczestnicy mają fundamentalne znaczenie nie tylko dla naszej najnowszej historii, ale ciągle kładą się cieniem na bieżące wydarzenia i na polską politykę. Dla nas dotychczasowy brak prowadzenia przez lPN poważnych badań na powyższych obszarach, jest najważniejszą przesłanką w oczekiwaniu na zmianę tej sytuacji w dalszej działalności IPN.

W naszej opinii, doceniając dorobek innych osób, największą gwarancję na takie zmiany, daje kandydatura prof. Sławomira Cenckiewicza. Udowodnił to własnymi dotąd badaniami historycznymi i publikacjami. Za badanie jednego z drażliwych i jednocześnie najważniejszych aspektów historii lat 70., czyli sprawy tw. "Bolka", Sławomir Cenckiewicz doznał niesłusznej krytyki i utracił pracę w lPN. Również wyniki badań wojskowych służb PRL, ujęte w książce pt. "Długie ramię Moskwy" dowiodły dobitnie, iż jest On pracownikiem naukowym bezkompromisowym i nonkonformistycznym, w imię prawdy historycznej.

Jako współtwórcy pierwszej "Solidarności" i przywódcy środowisk weteranów opozycji antykomunistycznej, wyrażamy najgłębsze przekonanie, że działalności Instytutu Pamięci Narodowej nie może zostać pozbawiona odpowiedzialności za udział również we współczesnym życiu państwa i Narodu, dlatego wskazujemy i popieramy kandydaturę prof. Sławomira Cenckiewicza.

 

ZOBACZ:

Oświadczenie Stowarzyszeń Weteranów Opozycji Antykomunistycznej Śląska i Zagłębia