Aktualności

Zaproszenie na uroczystość złożenia kwiatów

Zapraszamy w dniu 13 grudnia o godz. 10:45 na uroczystość złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniającą siedzibę Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ Solidarność (MKZ Katowice). Płaskorzeźba znajduje się na ścianie budynku przy ul. Stalmacha 17 w Katowicach.

Czytaj więcej

Podziękowania dla KSSE

W dniu 17 listopada br. podczas spotkania w siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej - prezes stowarzyszenia “Porozumienie Katowickie – 1980” Jan Cegielski wręczył prezesowi KSSE dr Januszowi Michałkowi podziękowanie.

Wyróżnienie dotyczyło zaangażowania tej instytucji w uroczystości odsłonięcia tablicy poświęconej Międzyzakładowemu Komitetowi Założycielskiemu (MKZ Katowice), które miało miejsce 16 września br. w siedzibie d. MKZ Katowice przy ul. Stalmacha 17 w Katowicach.   

Wsparcie Katowickiej SSE

31 sierpnia Dr Janusz Michałek - Prezes Zarządu Katowickiej SSE spotkał się z Prezesem Porozumienia Katowickiego 1980 - Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci - Panem Janem Cegielskim.

W trakcie spotkania Dr Janusz Michałek - Prezes Zarządu Katowickiej SSE wręczył decyzję o przekazaniu darowizny na rzecz Stowarzyszenia z przeznaczeniem na sfinansowanie projektu upamiętnienia historycznej siedziby MKZ NSZZ "Solidarność" pamiątkową tablicą na katowickim budynku przy ul. Stalmacha 17.

Uroczystość odsłonięcia odbędzie się pod patronatem Premiera RP Mateusz Morawiecki w dniu 16 września 2023 r.

Działali na rzecz niepodległości Polski jako dzieci – zasługują na wsparcie. Negatywna odpowiedź MRiPS

  • Statusu osoby represjonowanej z powodów politycznych w PRL generalnie nie mogą uzyskać ci, którzy prowadzili działalność jako osoby niepełnoletnie
  • Państwo powinno doceniać szczególnie wyjątkową postawę takich opozycjonistów
  • Zasadne wydaje się zatem ustawowe umożliwienie przyznawania im statusu osoby represjonowanej
  • AKTUALIZACJA: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje, że nie są w nim prowadzone prace nad rozszerzeniem kręgu podmiotowego osób objętych przepisami ustawy z 20 marca 2015 r. o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych
  • Zgodnie z generalną zasadą osobami uprawnionymi są osoby, które w powszechnej opinii podlegały najcięższym represjom

Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił sprawę minister rodziny i polityki społecznej Marlenie Maląg.

Czytaj cały artykuł: https://bip.brpo.gov.pl/pl/content/rpo-niepodleglosc-represjonowani-niepelnoletni-odpowiedz